Przejdź do głównej zawartości

NIEWIEDZA - nowym tytułem prawnym?

Znaną przyczyną, na podstawie której można stwierdzić nieważność zawiązanego węzła małżeńskiego jest błąd (kan. 1096 KPK, kan. 1097 KPK, kan. 1099 KPK). Błędu nie należy jednak utożsamiać z niewiedzą. Wynika to ze znanej prawnej zasady, wg której: nihil volitum, nisi praecognitum.
Czy zatem niemożliwym jest zawarcie małżeństwa, gdy przynajmniej jedna ze Stron jest w niewiedzy odnośnie do jego istoty? Wydaje się, że taki jednak przypadek jest całkiem możliwy. Może to stanowić przyczynę do zastanowienia się nad wprowadzeniem ew. nowego tytułu prawnego. Tytułem tym można byłoby objąć: istotne przymioty, elementy małżeństwa. Tytuł ten wcale nie musiałby stanowić oddzielnego kanonu, ale można byłoby go rozpatrywać w ramach już norm istniejących (wyliczonych na wstępie), za wyjątkiem błędu, co do przymiotu osoby. Orzeczenie nieważności na podstawie tego wcale nie musiałoby pociągać ustanowienie zakazu po tej Stronie, która była w niewiedzy/ignorancji.
I na koniec ostatnia kwestia dotycząca celowości tego. Odpowiedź na to zawarta jest już na samym wstępie: skoro nie wykluczyło się analizowanej sytuacji, a następnie, skoro istniejącego już tytułu w postaci błędu nie należy utożsamiać z niewiedzą, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić dodatkowe uporządkowanie w normach prawnych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

STRONA INTERNETOWA O MNIE: https://rozwody-koscielne.eu/

Szanowni Państwo, kilka słów o mnie znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej, zapraszam: https://rozwody-koscielne.eu/ http://kancelariaporadkoscielnoprawnych.turio.pl/ Pozdrawiam! Dane ze strony internetowej: Celem  kontaktu ze mną proszę używać maila lub nr tel. podane poniżej inf. o mojej osobie – dziękuję! Kancelaria Porad Kościelno-Prawnych  specjalizuje się pomocą w prowadzeniu kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa, bądź jego rozwiązanie małżeństw niedopełnionych,  bądź przy zastosowaniu Przywileju wiary, Przywileju Pawłowego.  Do głównych zadań kancelarii należą : - zbadanie sprawy, celem stwierdzenia jej zasadności, poinformowanie o właściwym Oficjalacie, dowodach; - napisanie względem pomoc przy pisaniu skarg powodowych jak i skarg wzajemnych; - przygotowanie do procesu; - udział w publikacji akt, pisanie pism obrończych, odpowiedzi na uwagi Obrońcy węzła małżeńskiego; - sporządzanie apelacji, względnie pomoc przy tym;  Kancelaria zajmuje się nadt

Relacja pomiędzy formami NIEZDOLNOŚCI

  Mówiąc o formach, rodzajach niezdolności zgodnie z treścią kan. 1095 KPK mamy na uwadze: brak używania rozumu, poważny brak rozeznania oceniającego , niezdolność psychiczną do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich . Skoro wszystkie te rodzaje mieszczą się w ramach niezdolności , to warto zastanowić się nad ich wzajemną relacją. Generalnie, Strona pozbawiona używania rozumu czy nie mająca rozeznania oceniającego w stopniu poważnym nie jest też zdolna do podjęcia tego, co wynika z zawarcia małżeństwa. Natomiast taka prawidłowość nie zachodzi już w odwrotnym kierunku, tj.: można być niezdolnym do podjęcia w/w obowiązków , ale nie musi to oznaczać, iż Strona nie ma, czy używania rozumu , czy rozeznania oceniającego . Zatem można wysunąć już pierwszy wniosek, iż: niezdolność wymieniona w pkt. 3 analizowanej normy jest odrębna i niezależna. Następnie, Strona pozbawiona używania rozumu , nie ma jednocześnie rozeznania oceniającego , ale to też nie oznacza, iż ta sama zasada z