Przejdź do głównej zawartości

Istotne PRZYMIOTY i ELEMENTY małżeństwa

 

Między innymi w kanonie dotyczącym symulacji (czyli wykluczenia) Prawodawca użył dwóch sformułowań: istotne przymioty małżeństwa oraz elementy małżeństwa. Na pewno nie jest tak, iż jest to tylko zbyteczne powtórzenie, albowiem pod oba sformułowania podchodzą dwie różne rzeczywistości. I tę kwestię uczynimy przedmiotem naszych aktualnych rozważań.

Prawodawca w treści kan. 1056 KPK podaje, co „kryje się” pod stwierdzeniem istotnych przymiotów. Są nimi jedność oraz nierozerwalność. Jedność oznacza nic innego jak małżeństwo pomiędzy jedną kobietą a jednym mężczyzną. Przy tym w woli pełniejszego obrazu to dzięki treści kan. 1096 §1 KPK można dojść do takiego ujęcia jedności. Zaś nierozerwalność to nic innego jak dozgonność. Z kolei, mówiąc o elementach małżeństwa to mamy tutaj na myśli: wierność, potomstwo. Po raz kolejny celem posiadania pełniejszego obrazu warto zagłębić się w pewien szczegół, a mianowicie w relację pomiędzy jednością a wiernością. Wierność zakłada czystość małżeńską, natomiast jedność już niekoniecznie niesie ze sobą ten element.

Tyle teoria, natomiast praktyka jest już nieco bardziej skomplikowana.

I tak, można orzec nieważność małżeństwa z tytułu symulacji istotnych przymiotów, bądź elementów. Można też stwierdzić nieważność zawartego związku z tytułu błędu, co do istotnych przymiotów małżeństwa. W naszym środowisku na pewno bliższym są procesy z tytułu symulacji, aniżeli na podstawie błędu, gdyż symulacja zakłada posiadanie wiedzy zgodnej ze stanem faktycznym, zaś przy błędzie wiedza co prawda jest jednak treść jej znacznie odbiega od stanu faktycznego. Innymi słowy, tak jak przy symulacji wykluczająca Strona, bądź wykluczające Strony wiedzą, iż małżeństwo cechuje się jednością, nierozerwalnością, wiernością, ukierunkowane jest na potomstwo, tak przy błędzie wiedza już taka nie jest. I tak można wychodzić z założenia, iż związek małżeński to jednak więcej niż dwoje Osób, iż małżeństwo to owszem związek dwóch Osób, ale tej samej płci, iż małżeństwo ma charakter czasowy itp. Stąd zostało powiedziane, iż kościelne procesy małżeńskie w naszym kraju z tytułu takiego rodzaju błędu (zachodzą też inne jego rodzaje) są nader rzadko spotykane.

Kolejne również istotne praktyczne stwierdzenie jest to, iż warto, gdy Strona ma adwokata, pełnomocnika, aby zaznajomił on Ją z właściwą terminologią; warto, aby też w samym Sądzie podczas składania zeznań przez Strony i Świadków unikano specjalistycznych sformułowań, gdyż nie każdy może mieć pełną wiedzę w ich zakresie; w końcu warto, aby, gdy Strona czy Świadek spotka się z jakimś obcym dla Niej brzmiącym terminem, to – kolokwialnie mówiąc – nie wstydziła się i nie wahała się przyznać oraz wprost zapytać o ich znaczenie. Jest to ważne dla dalszego losu danej małżeńskiej sprawy.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

STRONA INTERNETOWA O MNIE: https://rozwody-koscielne.eu/

Szanowni Państwo, kilka słów o mnie znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej, zapraszam: https://rozwody-koscielne.eu/ http://kancelariaporadkoscielnoprawnych.turio.pl/ Pozdrawiam! Dane ze strony internetowej: Celem  kontaktu ze mną proszę używać maila lub nr tel. podane poniżej inf. o mojej osobie – dziękuję! Kancelaria Porad Kościelno-Prawnych  specjalizuje się pomocą w prowadzeniu kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa, bądź jego rozwiązanie małżeństw niedopełnionych,  bądź przy zastosowaniu Przywileju wiary, Przywileju Pawłowego.  Do głównych zadań kancelarii należą : - zbadanie sprawy, celem stwierdzenia jej zasadności, poinformowanie o właściwym Oficjalacie, dowodach; - napisanie względem pomoc przy pisaniu skarg powodowych jak i skarg wzajemnych; - przygotowanie do procesu; - udział w publikacji akt, pisanie pism obrończych, odpowiedzi na uwagi Obrońcy węzła małżeńskiego; - sporządzanie apelacji, względnie pomoc przy tym;  Kancelaria zajmuje się nadt

Relacja pomiędzy formami NIEZDOLNOŚCI

  Mówiąc o formach, rodzajach niezdolności zgodnie z treścią kan. 1095 KPK mamy na uwadze: brak używania rozumu, poważny brak rozeznania oceniającego , niezdolność psychiczną do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich . Skoro wszystkie te rodzaje mieszczą się w ramach niezdolności , to warto zastanowić się nad ich wzajemną relacją. Generalnie, Strona pozbawiona używania rozumu czy nie mająca rozeznania oceniającego w stopniu poważnym nie jest też zdolna do podjęcia tego, co wynika z zawarcia małżeństwa. Natomiast taka prawidłowość nie zachodzi już w odwrotnym kierunku, tj.: można być niezdolnym do podjęcia w/w obowiązków , ale nie musi to oznaczać, iż Strona nie ma, czy używania rozumu , czy rozeznania oceniającego . Zatem można wysunąć już pierwszy wniosek, iż: niezdolność wymieniona w pkt. 3 analizowanej normy jest odrębna i niezależna. Następnie, Strona pozbawiona używania rozumu , nie ma jednocześnie rozeznania oceniającego , ale to też nie oznacza, iż ta sama zasada z